17 maja 2012

KRASNALE

O wrocławskich krasnalach dowiedzieliśmy się dawno temu. Tak dawno, że już nie pamiętam skąd i od kogo... Równie dawno obiecaliśmy Małemu Zajączkowi wyprawę której celem byłoby tropienie zabawnych ludzików w za dużych kapeluszach. Majówka i nowo poznani, fantastyczni Wrocławiacy dali ku temu okazję. Teraz  już wiecie skąd pomysł na Wrocław :) No ale trudno było jechać tak na żywioł, tym bardziej że sympatycznych skrzatów jest około 130. Dlatego informacji na ich temat szukałam TU i TU. Na miejscu (punkt IT przy Ratuszu) kupiliśmy krasnoludkowy plan miasta, który okazał się strzałem w dziesiątkę! Dla Zajączka okazało się to wspaniałą przygodą, którą wciąż wspomina. I choć dziś krasnale są atrakcją głównie dla dzieci, warto pamiętać,że ich powstanie zawdzięczamy dorosłym o dużym poczuciu humoru i dystansu wobec otaczającej ich smutnej rzeczywistości.

Papa Krasnal jest najstarszym wrocławskim krasnalem, symbolem Pomarańczowej Alternatywy
Komunistycznej rzeczywistości, którą grupa młodych ludzi z Waldemarem Majorem Frydrychem, ubarwiła na pomarańczowo. Jako alternatywę wobec wszechobecnej czerwieni. Znakiem rozpoznawczym POMARAŃCZOWEJ ALTERNATYWY stały się rysunki krasnali. Malowane na plamach farby pozostawionych przez milicjantów zamalowujących napisy antykomunistyczne. Na koniec smaczek :) Złapany Major w trakcie pobytu na komisariacie maił wyłożyć swoją żartobliwą tezę według której pierwotny napis na murze wyrażał pewną TEZĘ, zamalowanie napisu ANTYTEZĘ a krasnal na plamie SYNTEZĘ. 

Dwa Syzyfki, jeden pchgający, drugi podnoszący kulę
Każdy krasnal ma tu swoje imię, historię i powód dla którego znalazł się w tym czy tamtym miejscu. A to nie zawsze znajduje się blisko ziemi. Dlatego zerknijcie czasem w górę... 

Słupnik przy Placu Solnym
I jeszcze coś. Na długo przed wrocławskim wyjazdem kupiliśmy niezwykłą książkę.
"SEKRETNE ŻYCIE KRASNALI W WIELKICH KAPELUSZACH"  (wydawnictwo Format) to czarująca, nostalgiczna opowieść o miłości, przyjaźni i krasnoludkach. Tych wrocławskich właśnie! Jest tu Wierzbownik, Spragniony, Karmiący Ptaki, Puszczający Stateczki, Parasolnik, Ogrodniczka, Niewidzialnik i Rapsodnik. Opowieść (jak zwykle mądrze, ciepło i serdecznie) spisał Wojciech Widłak, a ilustracjami opatrzył Paweł Pawlak. Pan Paweł zaprojektował zresztą słynną wrocławską Fontannę Krasnali stojącą przed Teatrem Lalek, którą zdobią wyżej wymienione postacie w wielgachnych kapeluszach. Ta książeczka chwyta za serce, pozwala zatrzymać się i otrząsnąć z bezmyślnego pędu codzienności. 

Przedstawiam Wam Parasolnika
A tu mapa Wrocławia z zaznaczoną Fontanną Krasnali
Dowód rzeczowy naszej wizyty przed Teatrem Lalek:)
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz