5 czerwca 2013

ROK TUWIMA

Przechodzi bez echa... Przynajmniej w Krakowie. Dziwi mnie to niezmiernie, bo kto jak kto, ale Tuwim pisać potrafił! Rytmika, melodia, rym i morał to znaki szczególne Tuwima. No i ponadczasowość. Sama wychowałam się na jego wierszach, teraz czytam je Zajączkowi, który bardzo żywo na nie reaguje. Chętnie zapamiętuje, a potem recytuje. Choćby fragmentarycznie. My po prostu kochamy TUWIMA. Parę lat temu, na Targach Książki, kupiliśmy fantastycznie wydaną książkę (wydawnictwo WYTWÓRNIA, 2008). Zilustrowanie 28 najpopularniejszych wierszy Tuwima powierzono najmłodszemu pokoleniu polskich ilustratorów (Gosia Gurowska, Monika Hanulak, Marta Ignerska, Agnieszka Kucharska-Zajkowska, Anna Niemierko, Gosia Urbańska, Justyna Wróblewska). Efekt? NIE DO OPISANIA! Tą książkę je się oczami, zjada uszami. Ilustracje raz dynamiczne, to znów spokojne, mistrzowsko dopowiadają nastrój, charakter wiersza. WYTWÓRNIA otrzymała zresztą za ten projekt prestiżową, międzynarodową nagrodę BOLOGNIA RAGAZZI AWARD (to ten złoty stempel widoczny na zdjęciu poniżej). Książka rozeszła się w oka mgnieniu. Do niedawna praktycznie nie do kupienia, dziś znów dostępna (dodruk 2013). Wg nas do obowiązkowy zakup w ROKU TUWIMA. Tak serio, serio :)3 komentarze:

 1. ALe gdzie dostępna, jak dostąpna ...czekam na nią od wieków :(

  OdpowiedzUsuń
 2. no właśnie :( bo to, że na WWW wydawnictwa jest info, że dodruk 2013 to od dawna jest i nic z tego na razie nie wynika :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziewczyny, Zające Trzy wybierają się w ten weekend na Targi Książki Dziecięcej. Wytwórnia potwierdziła obecność. Dopytamy zatem u źródła :) Pozdrawiamy!

   Usuń