4 marca 2014

KAPSELEK

A gdyby tak zostać bohaterem książki? Można by wtedy znaleźć przyjaciela. Ot, takiego Kapselka. Znalezionego w starej szafie, najzwyklejszego w świecie Kapselka. Chociaż nie.. Taki zwykły to on wcale nie jest! Sympatyczna gaduła z niego. Z dużym poczuciem humoru. Małego wzrostu, ale duchem ogromnie wielki. Marzy mu się zasłużyć na własne imię. A to wymaga sporej odwagi. Na przykład stawienia czoła dziecięcym Łzom, przepłynięcia Morza Trosk, ocalenia dobrych i ważnych Wspomnień, przeciwstawienia się Gniewowi, złapania Miłości. Kapselek zrobi to wszystko razem z Tobą. I zabierze Cię w niesamowitą podróż pełną przygód, zwrotów akcji i niezwykłości.

"I właśnie w tym momencie zaczynasz dobrze rozumieć, że ogromna wiedza może mieszkać nawet w najmniejszym z nas, dlatego każdego warto wysłuchać. 
- Magia to nie jest rzucanie zaklęć za pomocą jakiś patyków - Kapselek dalej toczy swoją opowieść. - Rozejrzyj się wokół. Świat, który widzisz, nie jest wcale zwyczajny, choć na pozór nie różni się specjalnie od tego, w którym żyjesz. A to wszystko dlatego, że ten twój też wcale nie jest zwyczajny.
Rozglądasz się z niedowierzaniem i ku twojemu zdziwieniu słowa Kapselka nagle nabierają sensu. Drzewa nie wyglądają już tak pospolicie jak te w parku nieopodal domu, ale uśmiechnięte kołyszą się na wietrze, tocząc ledwo uchwytne rozmowy. (...)
- Widzisz to teraz? - Kapselek pyta spokojnie, a ty oczarowany widokiem tylko przytakujesz, nie chcąc stracić żadnego z tych harmonijnych obrazów. - No właśnie. Musisz wiedzieć przyjacielu, że wszystko, co możesz tu teraz zobaczyć, całe to otaczające nas życie, to właśnie jest magia. Ona mieszka w skrzydełkach ważek zastygłych w bezruchu nad lustrem wody i w tęczowych kolorach motyli. To ona lepi obłoki w przeróżne kształty i puszcza je po niebie. Magia to uśmiech mamy, gdy w Dzień Kobiet dostaje kwiaty od twojego Taty, to zapach świątecznej choinki i pierwsza gwiazdka rzucana na niebo przez Księżyc. A całe to deklamowanie zaklęć, fruwanie na odkurzaczach czy mieszanie w kotle tajemnych mikstur to zwykłe brednie."      

"KAPSELEK" to mądra i bardzo ważna książka. Napisana w pierwszej osobie, tak by dziecko czuło się jej głównym bohaterem. Zilustrowana oryginalnym małym światem Kapselka - wszystko zostało specjalnie na potrzeby książki zbudowane, sklejone, pomalowane a następnie sfotografowane. Przez kilka wieczorów z rzędu razem z Zajączkiem Małym byliśmy całkowicie pochłonięci kapselkowym światem. Jestem absolutnie pewna, że do tej książki będziemy wracać. I to nie raz.
   
 "Kapselek" Kamil Niewiński, ilustracje Robert Romanowicz, wydawnictwo TASHKA (2013)

1 komentarz: